Londonas – tai miestas, kuriame istorija susitinka su modernumu, tradicijos – su inovacijomis, o klasikinė architektūra – su šiuolaikiniu dizainu. Planuojant kelionę į šį didingą miestą, dažnai kyla klausimas – ką aplankyti Londone, kad pamatytume visus svarbiausius objektus ir pajustume tikrąją miesto dvasią? Šiame straipsnyje aptarsime 20 įsimintinų vietų, kurios privalo atsidurti kiekvieno keliautojo maršrute.
Keliaudami po Londoną, pastebėsite, kad miestas nėra tik turistinių lankytinų vietų rinkinys – tai gyvas organizmas, kvėpuojantis per savo rajonus, gatves ir parkus. Kiekvienas kampas čia turi savo istoriją, kiekvienas pastatas – savo paslaptį. Nuo karališkųjų rūmų iki alternatyvių turgaviečių, nuo klasikinių muziejų iki šiuolaikinio meno erdvių – Londonas siūlo neišsemiamą patirčių įvairovę.
20 lankytinų vietų Londone vertų Jūsų dėmesio

Britų muziejus (The British Museum)
Britų muziejus – tai tarsi kultūrinis pasaulio epicentras, kuriame po vienu stogu saugoma žmonijos istorija. Muziejaus didybė pribloškia vos įžengus pro jo klasicistinio stiliaus kolonas. Egiptietiškų salių komplekse galima akis į akį susitikti su mumijomis ir šimtmečius menančiais sarkofagais, detaliai ištyrinėti hieroglifų paslaptis antkapių fragmentuose.
Garsioji Partenono galerija – tai Atėnų Akropolio didybės atspindys, kuriame eksponuojamos skulptūros, puošusios šį šventyklos kompleksą. Nors jų buvimas čia iki šiol kelia karštus debatus, šių meno kūrinių vertė neginčijama. Svarbiausias muziejaus eksponatas – Rozetės akmuo, raktas, padėjęs iššifruoti egiptiečių hieroglifus, dažnai apgultas lankytojų, tad patartina jį aplankyti anksti ryte arba prieš pat uždarymą. Geriausias dalykas? Įėjimas nemokamas, nors už specialias parodas tenka primokėti.

Bekingemo rūmai (Buckingham Palace)
Karališkosios didybės simbolis ir monarchijos rezidencija, Bekingemo rūmai atraktyvūs tiek savo fasadu, tiek vidaus prabanga. Labiausiai turistų laukiamas reginys – sargybos pasikeitimo ceremonija, vykstanti kas antrą dieną 11 valandą (žiemą – kas trečią dieną). Raudonais švarkeliais vilkintys kariai su meškos kailio kepurėmis lyg iš paveikslėlio žygiuoja precizišku tikslumu, lydimi orkestro garsų.
Vasaros mėnesiais (paprastai nuo liepos iki rugsėjo), kai karališkoji šeima išvyksta į Škotiją, rūmai atveriami lankytojams. Galima apžiūrėti valstybinių priėmimų sales, kuriose sužiba neįtikėtina prabanga: kristaliniai sietynai, auksu dengti baldai, senoviniai gobelenai ir pasaulinio garso meno kūriniai. Ypač įspūdingai atrodo Baltoji pokylių salė ir Sostas, kuriame vyksta oficialios ceremonijos. Norintiems patekti į vidų būtina įsigyti bilietus iš anksto – jie paprastai išparduodami kelias savaites prieš sezono pradžią.

Londono akis (London Eye)
Kai 1999 metais buvo atidaryta Londono akis, tai turėjo būti laikina atrakcija tūkstantmečio šventės proga. Šiandien ši 135 metrų aukščio apžvalgos konstrukcija tapo neatsiejama miesto silueto dalimi. Trisdešimt stiklinių kapsulių, vadinamų „gondolomis”, pakyla virš miesto lėtu ritmu, suteikdamos keliautojams nepakartojamą galimybę apžvelgti Londoną iš paukščio skrydžio.
Vienas apsisukimas trunka maždaug 30 minučių – pakankamas laikas, kad spėtumėte nufotografuoti ir įsiminti Temzės vingiavimą, Vestminsterio rūmus, Šv. Pauliaus katedrą ir kitus miesto simbolius. Vakarinės kelionės, ypač saulėlydžio metu, atskleidžia miestą kitokiomis spalvomis – kai dienos šviesa pamažu užleidžia vietą tūkstančiams miesto žiburių. Norintiems ypatingos patirties, siūloma įsigyti „Fast Track” bilietus, leidžiančius išvengti ilgų eilių, arba užsakyti asmeninę gondolą su šampano taure rankoje.

Vestminsterio rūmai ir Big Benas (Westminster, Big Ben)
Gotikinio atgimimo stiliaus Vestminsterio rūmai su iškiliuoju Big Beno bokštu yra tikriausiai labiausiai atpažįstamas Londono simbolis. Oficialiai vadinamas „Elizabeth Tower”, šis laikrodžio bokštas saugo didžiulį 13 tonų varpą, kurio dūžiai per radiją transliuojami visame pasaulyje. Nors pats bokštas dėl renovacijos darbų pastaruosius metus buvo dalimis uždengtas pastoliais, 2023 metų pabaigoje daugelis jų buvo pašalinti, atidengiant naujai restauruotą fasadą su subtiliai mėlynu ciferblatu.
Vestminsterio rūmai – tai ne tik architektūrinis šedevras, bet ir Jungtinės Karalystės demokratijos širdis, kurioje posėdžiauja Lordų ir Bendruomenių rūmai. Lankytojams organizuojamos ekskursijos, kurių metu galima pamatyti garsiąją Bendruomenių rūmų salę su jos žaliomis kėdėmis, didingesnius Lordų rūmus su raudonu interjeru ir Centrinio holo gotikines lubas. Ekskursijų laikas ribotas ir priklauso nuo parlamento darbotvarkės, tad reikėtų iš anksto užsisakyti vietas oficialioje svetainėje.

Tauerio tiltas ir Londono Taueris (Tower Bridge)
Tauerio tiltas – neogotikinis inžinerijos stebuklas, pastatytas 1894 metais, kad būtų galima sujungti abi Temzės puses nesutrikdant laivybos. Ypatingas tilto mechanizmas leidžia pakelti jo vidurinę dalį, kai pro jį plaukia didieji laivai, nors šiandien tai vyksta kur kas rečiau nei anksčiau. Tilto vidus veikia kaip muziejus, kuriame galima susipažinti su jo istorija, apžiūrėti senąjį mechanizmą ir pasivaikščioti po stiklines galerijas su kvapą gniaužiančiais vaizdais į Temzę.
Vos už kelių šimtų metrų stūkso niūrusis Londono Taueris – viduramžių tvirtovė, kur kadaise kalėjo ir buvo nukirsdintos kai kurios žymiausios Anglijos istorijos asmenybės. Tauerio kompleksą sudaro keliolika bokštų ir mūrų, kurių kiekvienas turi savo istoriją. Būtina pamatyti garsiąsias Karūnos brangenybes – karalių sceptrus, karūnas ir ceremonijų daiktus, tarp kurių puikuojasi didžiulis Cullinan I deimantas. Taip pat populiarūs juodieji varnai, kurie, pasak legendos, saugo Tauerį ir pačią Britų karalystę – jei jie išskristų, karalystė žlugtų.

Šv. Pauliaus katedra (St. Paul’s Cathedral)
Londono didžiojo gaisro pelenų 1666 metais atgimusi Šv. Pauliaus katedra – vienas didžiausių ir įspūdingiausių Wren baroko kūrinių Europoje. Jos balto akmens fasadas ir auksu dengtas kupolas jau daugiau nei 300 metų dominuoja Londono siluete. Įėjus į vidų, žvilgsnį iškart patraukia didingos erdvės, mozaikos, skulptūros ir ypač kupolo vidaus tapyba.
Vertėtų įveikti 528 laiptus į kupolo viršūnę – kelionė prasideda Šnabždesių galerijoje, kur garsas sklinda palei kupolo sieną taip, kad žodžius, pašnabždėtus vienoje pusėje, galima aiškiai girdėti kitoje. Toliau kelias veda į Auksine galeriją, esančią kupolo išorėje, iš kurios atsiveria vieni geriausių Londono panoraminių vaizdų. Katedros kriptoje ilsisi daugybė Didžiosios Britanijos didžiųjų – admirolas Nelsonas, hercogas Wellingtonas ir pats katedros architektas Christopher Wren. Čia vyksta ir karališkosios vestuvės bei laidotuvės, o išgyvenusieji per Antrąjį pasaulinį karą katedrą laiko britų ištvermės simboliu.

Kamdeno turgus (Camden Market)
Camden – tai spalvingas, triukšmingas ir pulsouojantis Londono rajonas, kurio širdis – garsusis Camden Market, tikras alternatyvios kultūros centras. Šią turgavietę faktiškai sudaro kelios skirtingos rinkos: Camden Lock prie kanalo, Stables Market buvusiose arklių arklidėse ir Buck Street Market naujesniame komplekse. Vaikščiojant siauromis gatvelėmis, akį traukia ryškiaspalviai fasadai su milžiniškomis skulptūromis ir instaliacijomis.
Turguje galima rasti viską – nuo vintažinių drabužių ir senovinių plokštelių iki gotikinio stiliaus papuošalų, steampunk aksesuarų ir unikalių meno dirbinių. Tačiau tikroji Camden žvaigždė – maistas. Dešimtys maisto kioskelių siūlo virtuvę iš viso pasaulio: etiopiškus patiekalus, japonišką street food, veganiškas bandeles, karibietiškus karius ir netgi egzotiškus krokodilo mėsos burgerius. Savaitgaliais čia tiesiog knibžda žmonių, tad jei norite ramiau apžiūrėti, geriau atvykite darbo dienomis. Camden taip pat garsėja savo gyva muzikos scena – būtent čia prasidėjo Amy Winehouse, Madness ir kitų britų muzikos žvaigždžių karjeros.

Covent Garden
Covent Garden, kadaise buvęs gėlių ir daržovių turgumi, šiandien – vienas elegantiškiausių ir gyvybingiausių Londono rajonų, puikiai suderinantis istoriją su šiuolaikiniu verslo ir pramogų pasauliu. Centrinėje Covent Garden piazzoje, po įspūdingu XIX amžiaus stikliniu stogu, veikia parduotuvių ir restoranų kompleksas, kuriame nuolat vyksta gatvės artistų pasirodymai – nuo klasikinės muzikos virtuozų iki komedijos triukų meistrų.
Šalimais esantis Apple Market siūlo rankų darbo dirbinius, papuošalus, antikvarinius daiktus ir originalius suvenyrus. Pasiklydę šalutinėse gatvelėse, atrasite seniausias Londono teatrų scenas, renesansinę aktorių bažnyčią ir Neal’s Yard – mažytį spalvingą kiemelį, tapusį instagramerių meka. Aplink Covent Garden išsidėsčiusios legendinės arbatinės, tarp kurių išsiskiria „Whittard of Chelsea”, siūlantis šimtus arbatos rūšių, ir istoriniai Londono Vest Endo teatrai. Būtent čia verda tikrasis Londono kultūrinis gyvenimas, ypač vakare, kai į spektaklius renkasi elegantiškai apsirengę teatro gerbėjai.

Noting Hilo rajonas ir Portobello turgus (Notting Hill and Portobello road Market)
Noting Hilo rajonas, išgarsintas to paties pavadinimo romantinės komedijos su Hugh Grant ir Julia Roberts, žavi savo spalvingais Viktorijos laikų namų fasadais – rausvais, gelsvais, žydrais, tarsi iš pasakos ištrauktais. Labiausiai fotografuojamos gatvės – Lancaster Road ir St Luke’s Mews, kuriose dažnai galima sutikti meno studentus ar fashion fotografus, ieškančius tobulo kadro.
Portobello Road turgus, nusidriekiantis per visą šio rajono ilgį, yra didžiausias antikvarinių daiktų turgus pasaulyje. Šeštadieniais, kai jis veikia visu pajėgumu, čia galima rasti nuo 300 metų senumo sidabrinių arbatinukų ir Viktorijos laikų papuošalų iki vintažinių drabužių ir retų plokštelių. Turgaus viduryje įsikūrusios maisto prekystalės vilioja šviežiais vaisiais, ekologiškais produktais ir įvairiausiais sūriais. Patarimas gurmanams: būtinai paragaukite garsiųjų „churros con chocolate”, kuriuos gamina ispanų kilmės pardavėjai, jau tapę turgaus legenda.

Kiniečių kvartalas ir Soho (Chinatown ir Soho)
Soho – tai Londono bohemos, naktinio gyvenimo ir LGBT+ kultūros epicentras, kur gatvės niekada nemiega. Neįtikėtina, bet šis dabar stilingas rajonas dar XX a. viduryje buvo pagarsėjęs kaip raudonųjų žibintų kvartalas. Šiandien jo siaurose gatvelėse veikia gausybė kokteilių barų, jazz klubų, alternatyvaus teatro scenų ir avangardinio meno galerijų. Čia rasite garsiausius Londono klubus, tokius kaip „Ronnie Scott’s Jazz Club”, kur savo karjerą pradėjo daugybė jazz žvaigždžių.
Visai šalia driekiasi spalvingasis Chinatown su savo raudonais vartais, kabančiomis lemputėmis ir kiniškais hieroglifais papuoštais fasadais. Šis nedidelis, bet autentiškas kvartalas siūlo geriausius Azijos virtuvės patiekalus nuo tradicinių kinų „dim sum” iki japoniškų ramen. Ypač įspūdingai Chinatown atrodo per Kinų Naujuosius metus, kai rajone organizuojami didžiuliai paradai su drakonų šokiais ir fejerverkais. Patarimas: vietiniai restoranų ekspertai rekomenduoja vengti pagrindinių gatvių ir ieškoti mažesnių, autentiškų vietų šalutinėse gatvelėse.

Hyde parkas ir Kensingtono sodai (Hyde Park, Kensington Gardens)
Hyde parkas – tai didžiulė 142 hektarų žalioji oazė miesto centre, kur londoniečiai bėgioja, plaukioja valtimis The Serpentine ežerėlyje ar tiesiog mėgaujasi retu Londone saulės spindulių. Parke gausu istorinių paminklų ir įdomių vietų – pradedant garsiąja Speakers’ Corner, kur nuo XIX amžiaus vyksta laisvos kalbos ir debatai, ir baigiant Princess Diana Memorial Fountain skulptūrine fontanų kompozicija.
Kensingtono sodai, faktiškai Hyde parko tęsinys vakarų pusėje, kadaise buvo privati karališkoji teritorija, o dabar atvira visiems. Čia stovi Kensingtono rūmai, kuriuose gyveno princesė Diana ir dabar gyvena kai kurie jaunesnieji karališkosios šeimos nariai. Sodų gilumoje slepiasi viena magiškiausių Londono vietų – Peterio Peno statula, pastatyta 1912 metais pagal knygos autoriaus J.M. Barrie užsakymą. Pasak legendos, naktimis, kai parke nieko nėra, statula atgyja. Vasarą čia verta aplankyti nuostabų Italian Gardens sodą ir The Orangery restoraną, kuriame galima mėgautis tradiciniu britišku popietės arbatos ritualu su scones ir clotted cream.

Tate Modern
Įsikūręs buvusioje Bankside elektrinėje, Tate Modern yra vienas žymiausių ir lankomiausių šiuolaikinio meno muziejų pasaulyje. Konvertuotas industrinis pastatas su milžiniška turbinų sale sukuria unikalią erdvę, kurioje eksponuojami didžiulių gabaritų šiuolaikinio meno kūriniai. Nuolatinėje kolekcijoje galima pamatyti tokių meno grandų kaip Picasso, Warhol, Rothko, Duchamp ar Hirst darbus.
Muziejaus Switch House bokšte įrengta apžvalgos aikštelė siūlo panoraminį vaizdą į Temzės upę, Šv. Pauliaus katedrą ir The Shard dangoraižį. Tate Modern garsėja ir savo kontroversiškomis laikinomis parodomis, kurios kelia diskusijas apie šiuolaikinio meno ribas ir prasmę. Įdomus faktas: kas 6 mėnesius keičiama Turbinų salės instaliacija dažnai tampa sezono sensacija – čia buvo eksponuoti tokie garsia tapę kūriniai kaip Olafur Eliasson „Weather Project” su dirbtiniu saulės disku ar Ai Weiwei porcelianinių saulėgrąžų sėklų jūra. Geriausias dalykas? Kaip ir daugelis valstybinių Londono muziejų, Tate Modern nuolatinė ekspozicija lankoma nemokamai.

Šerloko Holmso muziejus (221B Baker Street) (The Sherlock Holmes Museum)
Vienas įdomiausių literatūrinių muziejų pasaulyje įsikūręs garsiuoju 221B Baker Street adresu, kur pagal Arthur Conan Doyle kūrinius gyveno legendinis detektyvas Šerlokas Holmsas. Nors iš tiesų Doyle laikais tokio numerio Baker Street gatvėje nebuvo, dabar čia rekonstruotas autentiškas viktorijinis butas, atitinkantis kūriniuose pateiktą aprašymą.
Per keturis muziejaus aukštus lankytojai gali apžiūrėti Holmso svetainę su jo kėde, chemijos laboratorija, smuiku ir garsiuoju deerstalker skrybėle. Daktaro Watsono miegamasis, Mrs. Hudson kambarys ir vonios kambarys taip pat įrengti pagal to laikotarpio detales. Kas įdomiausia – muziejuje dirba aktorius, persirengęs Šerloku Holmsu, kuris atsakinėja į lankytojų klausimus ir pasakoja apie garsiausius savo „tyrimus”. Greta muziejaus veikiantis suvenyrinė parduotuvėlė siūlo daugybę su detektyvu susijusių suvenyrų, pradedant pypkėmis ir baigiant dedukcijos metodikos vadovėliais.

Warner Bros. Harry Potter studija (Warner Bros. Studio Tour London)
Nors pati studija techniškai yra už Londono ribų, Watforde, tačiau joks Hario Poterio gerbėjas ar kino magijos mėgėjas neturėtų praleisti šios nepakartojamos patirties. Warner Bros. Studio Tour London – The Making of Harry Potter yra tikra piligrimystės vieta visiems, skaičiusiems knygas ar mačiusiems filmus. Čia galima pamatyti originalias filmavimo aikšteles, kostiumus, butaforiją ir specialiųjų efektų paslaptis.
Ekskursija prasideda Didžiojoje salėje, kuri yra tikro dydžio ir pasižymi visomis detalėmis, matytomis filmuose – nuo žvakių, kabančių ore, iki profesorių stalų. Toliau kelias veda per Uždraustąjį mišką, Dumbledoro kabinetą, Gryffindor miegamąjį, Ollivander lazdelių parduotuvę ir galimybę pereiti per Platform 9¾, kur jūsų laukia tikro dydžio Hogwarts Express traukinys. Vienas populiariausių momentų – pasivaikščiojimas per Diagon Alley gatvelę su visomis jos parduotuvėmis, o taip pat galimybė išbandyti skrydį ant Nimbus 2000 šluotos prieš žalią ekraną. Nepraleiskite progos paragauti tikro sviestinio alaus „Butterbeer”, gaminamo pagal specialų receptą.

Borough Market
Seniausia Londono turgavietė, veikianti jau nuo XIII amžiaus, yra tikras gurmanų rojus po atviru dangumi. Borough Market, įsikūręs šalia London Bridge stoties, garsėja savo šviežiais vietiniais produktais, rankų darbo sūriais, ekologiškais mėsos gaminiais ir egzotiškais importuotais delikatesais. Čia susitinka profesionalūs virėjai, maisto blogeriai ir tiesiog gardaus maisto mėgėjai iš viso pasaulio.
Įdomu tai, kad turgus suskirstytas į tematines zonas: Trejų vartų (Three Crown Square) dalyje dominuoja šviežių produktų pardavėjai, vaisiai, daržovės ir jūros gėrybės, o Green Market dalį užima konditerijos gaminiai, sūriai ir specializuoti gėrimų pardavėjai. Savaitgaliais čia vyksta degustacijos ir maisto gamybos demonstracijos, kurias veda žinomi šefai. Būtinai paragaukite tradicinio anglų „scotch egg” su naminiu pikliuotu padažu, legendinę „grilled cheese” sumuštinį iš Kappacasein kioskelio ar ispanišką chorizo sumuštinį iš Brindisa stendo. Pats turgus tapo ir filmavimo aikštele – čia filmuotos scenos iš „Bridget Jones’s Diary” ir „Padington” filmų.

Sky Garden
Nors daugelis keliautojų metasi fotografuotis prie The Shard dangoraižio, vietiniai londoniečiai žino geresnę paslaptį – Sky Garden, įsikūrusį 20 Fenchurch Street pastate, kuris dėl savo išlenktų formų vadinamas „Walkie-Talkie”. Priešingai nei kitos apžvalgos aikštelės, įėjimas į Sky Garden yra nemokamas, tačiau reikia rezervuoti laiką iš anksto per oficialią svetainę.
35-40 aukštuose įrengtas trijų aukštų botanikos sodas po stikliniu kupolu, apsuptas panoraminių terasų su kvapą gniaužiančiais 360° miesto vaizdais. Čia auga subtropiniai augalai – virš 80 skirtingų rūšių, sukuriantys ramią oazę dangoraižių džiunglėse. Erdvėje veikia keli barai ir restoranai, tad galima mėgautis kokteiliu ar kava stebint saulėlydį virš Londono. Ypač rekomenduojama apsilankyti anksti ryte, kai lankytojų mažiau, arba saulėlydžio metu, kai dangoraižių langai nusidažo aukso spalva. Nufotografuoti panoramą su The Shard, Tower Bridge ir St. Paul’s katedra vienoje nuotraukoje galima tik iš šios vietos.

Shard dangoraižis (Shard)
Savo aštriomis stiklo briaunomis dangų badantis The Shard yra aukščiausias pastatas ne tik Londone, bet ir visoje Vakarų Europoje, siekiantis 310 metrų aukštį. Suprojektuotas italų architekto Renzo Piano, šis dangoraižis reminiscenciškai mėgdžioja bažnyčių bokštus ir Temzės laivų stiebų stilistiką, simbolizuodamas šiuolaikinį Londoną.
Viršutiniuose aukštuose (68-72) įrengta apžvalgos aikštelė „The View from The Shard” siūlo neprilygstamą panoramą iki 64 kilometrų spinduliu – esant geram orui, galima įžiūrėti net Windsor pilį. Skirtingai nuo kitų apžvalgos aikštelių, ši yra dalinai atvira – pro stogo angas patenka gaivus vėjas ir miesto garsai, sukuriantys ypatingo aukščio pojūtį. Vakarais, ypač per lietų, aikštelė tampa romantiškiausia vieta mieste, kai miesto žiburiai atsispindi šlapiame stikle. Pastato vidurinėje dalyje veikia prabangus Shangri-La viešbutis su baseinu debesyse, o 32 aukšte įsikūręs Oblix restoranas siūlo vieną geriausių fine dining patirčių mieste. Išankstinė bilietų rezervacija būtina, ypač vasaros sezonu.

Viktorijos ir Alberto muziejus (Victoria and Albert Museum)
Viktorijos ir Alberto muziejus – didžiausias pasaulyje dizaino ir dekoratyvinio meno muziejus, pavadintas karalienės Viktorijos ir jos vyro princo Alberto garbei. Šis muziejus – tarsi kelionė per 5000 metų žmonijos kūrybos istoriją, pradedant senovės Egipto artefaktais ir baigiant šiuolaikinių dizainerių darbais. Muziejuje saugoma daugiau nei 2,3 milijono eksponatų!
Mados gerbėjams neabejotinai patiks kostiumų galerija, kurioje eksponuojami rūbai nuo renesanso laikų iki šiuolaikinių Alexander McQueen ir Vivienne Westwood kūrinių. Įspūdingiausia muziejaus dalis – Raphael kartonai, milžiniški piešiniai, sukurti kaip eskizai Siksto koplyčios gobelenams. Britų galeriją puošia autentiški Čipendeilo baldai ir porceliano rinkiniai. Viduramžių skyriuje saugomi tokie šedevrai kaip Gloucester žvakidė ir dramblio kaulo dirbiniai.
Muziejaus širdis – didysis kiemas su nuostabiu baseinu, kur vasarą vietiniai ir turistai mėgsta ilsėtis tarp eksponatų apžiūrėjimo. V&A muziejaus kavinė – viena gražiausių Londone su trimis Viktorijos laikų valgyklomis, dekoruotomis keramikos plytelėmis, vitražais ir freskomis. Gerbėjų mėgstamiausios – laikinos parodos, dažnai skirtos mados istorijai ir kultūriniams fenomenams – nuo David Bowie kostiumų iki kimono evoliucijos istorijos.

Grenvičo observatorija ir nulinis dienovidinis (Royal Observatory Greenwich)
Grenvičas, buvęs karališkasis rajonas pietrytiniame Londone, kurį su centru jungia Thames Clipper laivai, yra vieta, kur pažintis su laiku įgauna visiškai naują prasmę. Čia, ant kalvos, stūkso Karališkoji Grenvičo observatorija, žyminti istorinį nulinį dienovidinį – vietą, nuo kurios matuojamos visos pasaulio laiko juostos ir geografinė ilguma. Nepamirštamas momentas – atsistoti ant žalvarine juosta pažymėtos linijos, turint vieną koją rytiniame, o kitą – vakariniame pusrutulyje, ir nusifotografuoti prie garsiojo GMT (Greenwich Mean Time) laikrodžio.
Observatorijos muziejus pasakoja žavią astronomijos, navigacijos ir laiko matavimo istoriją. Čia eksponuojami neįtikėtino tikslumo jūriniai chronometrai, kurie revoliucingai pakeitė jūreivystę, leisdami tiksliai nustatyti laivų koordinates atviroje jūroje. Observatorijos kupolas su teleskopu nuo 1893 metų naudojamas žvaigždėms stebėti, o šiuolaikiniai planetariumo seansai leidžia pasijusti tarsi kosmonautais, skrendančiais per žvaigždynus.
Apačioje, parkuose verta aplankyti Karališkąjį jūrų muziejų su istoriniu „Cutty Sark” buru, o pasigrožėti įspūdinga panorama su Canary Wharf dangoraižiais geriausia nuo kalvos viršūnės – vaizdas toks didingas, kad jį įamžino daugybė dailininkų, įskaitant Turner ir Canaletto.

Leadenhall Market
Pasislėpęs tarp Londono Sičio dangoraižių, Leadenhall Market yra vienas gražiausių dengtų turgaviečių Europoje, kurios istorija siekia XIV amžių. Šis architektūrinis šedevras su raudonai ir auksu dekoruotu metaliniu stogu, vitražais ir sudėtingomis kolonomis atrodo taip magiškai, kad buvo pasirinktas kaip Diagon Alley prototipas Hario Poterio filmuose.
Viktorijos epochos rekonstruotas pastatas šiandien talpina prabangas parduotuves, butikinę mėsos ir žuvies prekybą bei vyno barus, kuriais dažniausiai naudojasi Sičio finansininkai ir bankininkystės specialistai po darbo. Ypatingą atmosferą kuria 1881 metais įrengti gaslempių stiliaus žibintai, suteikiantys vietai romantiško senoviškumo, kontrastuojančio su netoliese stūksančiais moderniais finansų centrais.
Penktadienio popietėmis čia vyksta tikras fenomenas, kai šimtai kostiumuotų darbuotojų išsipila į turgelį po darbo išgerti tradicinio „pint” (bokalą) alaus. Geriausia apsilankyti darbo dienomis per pietus, kai vietiniai renkasi pietų pertraukai, arba savaitgaliais, kai rinka rami ir galima netrukdomai fotografuoti jos architektūrinius stebuklus. Filme apie Harį Poterį buvo filmuota būtent Leadenhall parduotuvė „The Leaky Cauldron” alinės scenoms.
Londonas – miestas, kuris niekada nepaliauja stebinti net ir patyrusio keliautojo. Tai vieta, kur tūkstantmetė istorija draugiškai koegzistuoja su ultramoderniomis architektūros tendencijomis, kur karališkasis paveldas susipina su alternatyviais meno judėjimais, o tradicinė britų kultūra praturtinama pasaulio virtuvių ir papročių įvairovės.
Aplankę šiame straipsnyje aprašytas vietas, pamatysite daugiasluoksnį Londoną – nuo įspūdingų dangoraižių Sičyje iki jaukių Noting Hilo namelių, nuo didingiausios pasaulyje meno kolekcijos Britų muziejuje iki alternatyvios Camden turgavietės, nuo karališkųjų Bekingemo rūmų iki paprasto, bet autentiško Borough Market maisto turgaus.
Vis dėlto, net ir praleidus Londone dvi savaites, vargu ar spėsite pamatyti visus jo stebuklus. Todėl mano patarimas – nesistenkite aprėpti neaprėpiamo. Vietoj to, pasirinkite keletą objektų, kurie labiausiai atitinka jūsų interesus, ir atraskite juos iš lėto, su malonumu. Užsukite į mažas gatvinius su sendaikčių parduotuvėmis, paragaukite tradicinio „fish and chips” paprastoje užkandinėje, prisėskite ant suoliuko Hyde parke ir stebėkite tikrąjį londoniečių gyvenimą.
Viena aišku – kad ir kokį maršrutą pasirinksite, Londonas jus pakerės savo charakteriu, kontrastais ir gyvybingumu. Šis miestas primena mozaiką, kurioje kiekvienas fragmentas turi savo istoriją, savo veidą, savo nuotaiką. Ir kaip sakė garsusis Samuelis Johnsonas: „Kai žmogui pabosta Londonas, vadinasi, jam pabodo gyvenimas”. Taigi, leiskitės į kelionę ir atraskite savo Londoną!